Trefl Sopot zaczął z wysokiego C półfinały ze Śląskiem Wrocław. Żółto-czarni odebrali rywalom chęć do walki

Rafał Rusiecki
od 7 lat
Nadspodziewanie jednostronny przebieg miało pierwsze spotkanie koszykarskich półfinałów pomiędzy Treflem Sopot a Śląskiem Wrocław. Żółto-czarni pokazali się z bardzo dobrej strony w niedzielę, 19 maja 2024 roku w Ergo Arenie. Wygrali 78:54 i wyszli na prowadzenie 1:0 w serii do trzech zwycięstw. Drugi mecz w hali na granicy Gdańska i Sopotu we wtorek, 21 maja o godz. 17.30.

Trefl Sopot - WKS Śląsk Wrocław 19.05.2024

Komiczny wręcz był początek meczu Trefla Sopot ze Śląskiem Wrocław. Wicemistrzowie Polski punkty zdobywali jedynie po przechwytach i łatwych lay-upach. Tymczasem żółto-czarni potrafili trafiać z każdej strefy. Przodował Benedek Varadi, który zaczął spotkanie dwoma "trójkami". Po 5 minutach trener Miodrag Rajković musiał więc wziąć czas, bo Trefl wyszedł na prowadzenie 12:4. Wrocławianie pierwszy celny rzut z dystansu oddali po ponad 7 minutach, kiedy to zza łuku popisał się Łukasz Kolenda.

Śląsk grał w Ergo Arenie chaotycznie. Gubił piłki nad wyraz często, tracąc rytm. Nie był to oczywiście problem sopocian, którzy potrafili zbudować sobie przewagę i zacząć kontrolować pierwsze spotkanie półfinałowe. Wrocławianie w pierwszej połowie zdobyli jedynie 24 punkty. W tym czasie mieli skuteczność z gry na poziomie 33 procent, 9 start, a na obręczach przegrywali 18:30.

Po drugiej stronie był Trefl, który pod koszami w ataku wygrywał 13-1. Skuteczność z gry miał nieznacznie lepszą (37 procent), ale miażdżył przyjezdnych liczbą prób. Zapowiadało się więc na koszykarskie lanie. Przerwa i rozmowy w szatni na niewiele się Śląskowi zdały. Gospodarze kontynuowali mecz, realizując skuteczną taktykę. Było to o tyle proste, że wraz z upływem czasu rywale przestali wierzyć w to, że coś się jeszcze może odmienić.

Drugi mecz półfinałowy w Ergo Arenie zaplanowany został we wtorek, 21 maja 2024 roku o godz. 17.30. Rywalizacja w półfinałach Orlenu Basketu Ligi toczy się do trzech wygranych. Trzecie spotkanie w sobotę, 25 maja o godz. 15.00 w Hali Stulecia, ale we Wrocławiu. Ewentualne czwarte także w stolicy Dolnego Śląska. Gdyby była potrzeba rozegrania piątego meczu, to kibice zawitają do Ergo Areny w środę, 29 maja o godz. 20.00.

W drugim półfinale jest 1:0 dla Kinga Szczecin, który w sobotę, 18 maja rozbił PGE Spójnię Stargard 104:86. Drugi mecz w Szczecinie w poniedziałek, 20 maja o godz. 20.00.

Trefl Sopot - WKS Śląsk Wrocław 78:54 (18:11, 23:13, 17:14, 20:16)

Trefl: Varadi 13 (3), Scruggs 10, Best 8, van Vliet 4, Groselle 9 oraz Barnes, Witliński 8, Zyskowski 15 (2), Schenk 9, Musiał 2, Toczek, Gurtatowski

Śląsk: Klassen 4, Gravett 4, Gołębiowski 7 (1), Nunez 4, Miletić 4 oraz Zębski 2, Parachouski 6, Ł. Kolenda 10 (2), Kulvietis 4, Nizioł 7 (1), Wiśniewski 2, Piśla

Sędziowali: Piotr Pastusiak, Wojciech Liszka, Tomasz Szczurewski