Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczestnicy historycznego rajdu pieszego wędrowali przez powiat siemiatycki

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Przez cztery dni uczestnicy XIV Podlaskiego Rajdu Pieszego Śladami Żołnierzy 5. i 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej wędrowali po powiecie siemiatyckim poznając historię tych terenów.
Przez cztery dni uczestnicy XIV Podlaskiego Rajdu Pieszego Śladami Żołnierzy 5. i 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej wędrowali po powiecie siemiatyckim poznając historię tych terenów. Stowarzyszenie Kulturalne A La Longue
Przez cztery dni uczestnicy XIV Podlaskiego Rajdu Pieszego Śladami Żołnierzy 5. i 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej wędrowali po powiecie siemiatyckim poznając historię tych terenów. Motywem przewodnim Rajdu jest poznawanie historii partyzantki niepodległościowej na Podlasiu, oprócz tego młodzież wzięła udział w warsztatach etnograficznych i turnieju gier historycznych, poznawała także historię Drohiczyna oraz występującą tam faunę i florę.

Blisko 30 uczestników podzielonych na 2 szwadrony przemierzało szlaki związane z działalnością partyzantki niepodległościowej na terenie powiatu siemiatyckiego. Już po raz trzeci organizatorzy na miejsce bazy rajdowej wybrali Drohiczyn.

Perlejewo, Dziadkowice, Ostrożany czy Osmola to tylko niektóre punkty na mapie tras rajdowych. Każdego dnia uczestnicy otrzymywali inną trasę do przejścia i inne zadania do wykonania. Te zadania to między innymi odnalezienie miejsc pochówku żołnierzy poległych w bitwie w Miodusach Pokrzywnych czy kościoła w Osmoli, w którym Zygmunt Błażejewicz "Zygmunt" poślubił Alicję Trojanowską "Krystynę".

- To jest historia opowiedziana w inny sposób, atrakcyjny zarówno dla dzieci jak i starszych - mówi Rafał Długosz, członek Stowarzyszenia Kulturalnego A La Longue, jeden z organizatorów. - Tę historię można przeżyć i zobaczyć. Przygotowujemy trasy tak, aby uczestnicy mijali miejscowości, w których można miały miejsce wydarzenia związane z partyzantką niepodległościową. Po drodze zbierają relacje, rozmawiają z ludźmi i utrwalają usłyszane opowieści.

Organizatorzy przygotowali również cykl warsztatów etnograficznych, w czasie których zarówno uczestnicy Rajdu jak i mieszkańcy Drohiczyna i okolic mogli własnoręcznie stworzyć szmaciane zabawki i ozdoby oraz pomalować torby we wzory inspirowane podlaską sztuką ludową. Pracownicy białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowali turniej gier planszowych, w które można było przez dwa dni grać w Nadbużańskim Ośrodku Promocji Produktu Lokalnego "Zagubek" w Drohiczynie.

- Podczas spotkań można było wziąć udział w Turnieju Gier IPN. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę odnośnie historii najnowszej naszego kraju - opowiada Marzena Zieziula z Białostockiego Oddziału IPN. - Przy okazji dobrej zabawy mogli dowiedzieć się jak wyglądały struktury Polskiego Państwa Podziemnego, poznać znaki i symbole opowiadające historię Polski, jak również zmierzyć się z trudną sytuacją po IV rozbiorze Polski. Uczestnikom rajdu najbardziej podobał się "Znaj znak" i młodzież grała w tę grę kilka razy.

Aby wykorzystać wyjątkowość miejsca jakim jest Drohiczyn, w porozumieniu z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Nadbużańskim Ośrodkiem Promocji Produktu Lokalnego "Zagubek" w Drohiczynie przygotowano także wejście do pokoju zagadek, zwiedzanie Ośrodka Edukacji Ekologicznej oraz poszukiwanie skarbu w drohiczyńskim queście.

XIV Podlaski Rajd Pieszy Śladami Żołnierzy 5. i 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej zakończył się 12 sierpnia. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Kulturalne "A La Longue", Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "Inki", Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Województwo Podlaskie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczestnicy historycznego rajdu pieszego wędrowali przez powiat siemiatycki - Siemiatycze Nasze Miasto

Wróć na siemiatycze.naszemiasto.pl Nasze Miasto