Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczne choinki z podlaskich nadleśnictw. Planujesz zakup? Sprawdź ich ceny

mc
arch. RDLP w Białymstoku
Boże Narodzenie coraz bliżej. Już czas, by zacząć myśleć o świątecznym drzewku. Dlaczego nie warto wycinać choinki samemu? Co oferują Lasy Państwowe? Wejdź w galerię i sprawdź ceny choinek w podlaskich nadleśnictwach.

Gdzie kupić choinkę?

Jak co roku sprzedaż choinek będzie prowadzona przez wszystkie 31 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Zakup naturalnych choinek z legalnego źródła w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów – tych od wielu dekad stale przybywa.

Drzewka od leśników cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, są przecież świeże, pachnące i ścięte tuż przed sprzedażą, a i cena jest bardzo atrakcyjna. Na przykład w nadleśnictwach Puszczy Knyszyńskiej za drzewko o wysokości od 1,5 do 2,5m zapłacimy od 30 do 60 zł brutto.

Dlaczego warto wybrać żywą choinkę?

Dom przystrojony naturalnym bożonarodzeniowym drzewkiem jest najbardziej przyjazny dla środowiska. Rocznie na głowę statystycznego Polaka przypada ponad kilkadziesiąt kilogramów zużywanych tworzyw sztucznych. Nie ma więc sensu dodawać kolejnych kilogramów plastiku, do swojego otoczenia, akurat na Boże Narodzenie. Żywe choinki są za to całkowicie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewek wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając środowiska.

TU ZOBACZ TEŻ:

Tomasz Kudaszewicz jako św. Mikołaj przeleciał nad Białymstokiem. Jego paralotnia przypominała sanie z reniferami.

Mikołaj przyleciał do Białegostoku na paralotni. Czekały na ...

We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 hektarów plantacji choinkowych. Rośnie na nich świerk pospolity, który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym, a także ozdobne gatunki iglaste, takie jak świerk srebrzysty i jodła koreańska. Leśnicy hodują na plantacjach drzewka do wieku około 7 - 8 lat, gdy osiągną wysokość 3 - 3,5 m.

Wybierz drzewko sam

W soboty i niedziele - 14 i 15 oraz 21 i 22 grudnia, na plantacji choinkowej w Nadleśnictwie Knyszyn w miejscowości Przewalanka, 15 minut drogi od Białegostoku, każdy chętny który przyjdzie na plantację, będzie mógł sam wybrać, a następnie ściąć swoją bożonarodzeniową choinkę. Leśnicy pożyczą sprzęt do ścinania i pomogą zapakować drzewko do samochodu. Taka sama akcja samodzielnego wycinania choinek, ciesząca się dużą popularnością wśród okolicznych mieszkańców, miała miejsce w 2013 i 2018 roku.

Samodzielny wybór rosnącej choinki będzie możliwy również na plantacji choinkowej w Nadleśnictwie Białowieża.

Wzmożone kontrole w lasach

Już w sobotę, 7 grudnia w całym kraju rozpocznie się coroczna akcja „Choinka”, która potrwa do 29 grudnia. Jej celem jest ochrona drzewostanów i młodników iglastych oraz roślin gatunków chronionych. Podczas akcji strażnicy leśni częściej niż zwykle będą patrolowali lasy, targowiska i inne miejsca, gdzie sprzedawane będą świąteczne drzewka czy stroisz z drzew iglastych. Straż Leśną będą wspomagali policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, strażnicy miejscy i gminni, a także inspektorzy transportu drogowego.

Podczas ubiegłorocznej akcja przeprowadzono 2673 interwencji. Skontrolowano 3733 osoby, wykryto także 12 przypadków nielegalnego wycinania choinek oraz 35 przypadków nielegalnego pozyskania stroiszu.

Osoby wycinające choinki nielegalnie, czekają duże nieprzyjemności. Poza mandatem lub karą grzywny (w wysokości do nawet 5 tys. zł) - jeżeli sprawa zostanie skierowana na drogę sądową - sąd może orzec nawiązkę wynoszącą podwójną wartość wyciętego drzewa lub drzew.

W okresie przedświątecznym nasila się także zjawisko kłusownictwa. Efektem ubiegłorocznej akcji było wykrycie sześciu przypadków kłusownictwa i znalezienie 141 wnyków. W statystykach akcji Straży Leśnej ujęto także kradzież drewna i niszczenie mienia, łącznie odnotowano aż 136 przestępstw. Leśnicy odnotowali także 102 przypadki zaśmiecania lasu.

Podczas akcji „Choinka” zdarzają się również niebezpieczne sytuacje. I tak strażnicy leśni zostali zaatakowani przez osoby nielegalnie pozyskujące stroisz, a w katowickim Nadleśnictwie Prudnik znaleziono w lesie poletko z krzakami konopi.

TU ZOBACZ:

Mikołaj z Rovaniemi przyjechał do naszego miasta na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii i zarazem Prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – Andrzeja Parafiniuka.

Prawdziwy Mikołaj z Finlandii spotkał się z mieszkańcami Bia...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto