Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spływ kajakowy Podlaskim Przełomem Bugu

red.
archiwum Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach
Moc wrażeń dostarcza kajakarzom spływ najdłuższą rzeką województwa podlaskiego. Przełom Bugu to dzikość nieokiełznanej natury, wspaniałe widoki na dolinę rzeki i dziedzictwo kulturowe nadbużańskich miejscowości – Mielnika, Siemiatycz czy Drohiczyna.

W przełomowej dolinie, szerokiej na 1,5 kilometra (w okolicach Mielnika na ponad 4 kilometry), Bug meandruje wśród wysokich skarp. Nie ma tu urządzeń hydrotechnicznych i wałów przeciwpowodziowych, co sprawia, że w okresach wezbrań rzeka tworzy rozlewiska. W dolinie gniazdują ptaki wodne, żyją tu żółwie błotne, wydry i bobry. Na poznanie jej walorów wystarczy nam jeden dzień, na przepłynięcie całego szlaku Przełomu Bugu będziemy potrzebowali co najmniej 3-4 dni. Długość rzeki w Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu wynosi 90 km. Cały Bug ma 772 km, z czego 587 km w granicach Polski (wypływa na Ukrainie).

Szlak jest dobrze oznakowany - zachowując uwagę unikniemy wpłynięcia do któregoś z licznych starorzeczy bądź na mieliznę. Biało-czerwone tyczki omijamy z prawej strony, a biało-zielone – z lewej. Całą przygodę rozpoczynamy w Niemirowie. Bug nie jest tutaj rzeką graniczną, a więc żadne specjalne zezwolenia na organizację spływu nie będą nam potrzebne. Szlak wodny ma tutaj ok. 50-55 metrów szerokości. Mijamy płycizny, zakola i wyspy, by po przepłynięciu 9 km dotrzeć do Klepaczewa, gdzie znajduje się przystań dla tratw. Cztery kilometry dalej, w Zabużu znajdziemy dobre miejsce noclegowe na polu namiotowym, w sąsiedztwie pięknie położonej plaży. W okolicy znajduje się także rezerwat Zabuże i ścieżka przyrodnicza "Trojan". Do Mielnika, gdzie w 1501 r. doszło do zawarcia unii Polski z Litwą, mamy stąd kilka pociągnięć wiosłem.

Drugi dzień spływu kończy się na 30. kilometrze - w Wólce Nadbużnej. Za wsią rozpoczyna się szlak bunkrów - pozostałość po dawnej Linii Mołotowa, z dobrze zachowanymi schronami. Do atrakcji trzeciego dnia, który zakończymy w Wasilewie Szlacheckim (60. km), należą: rezerwat Krostowiec (m.in. tojad smukły, storczyk - tajęża jednostronna) oraz Drohiczyn, najstarszy i najważniejszy w przeszłości gród na Podlasiu. W 1253 roku był miejscem koronacji jedynego króla w dziejach Rusi - Daniela I Romanowicza Halickiego. Warto tutaj odwiedzić zespół klasztorny ojców franciszkanów, kościół i klasztor benedyktynek, cerkiew p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy oraz Górę Zamkową (wczesnośredniowieczne grodzisko, miejsce wykopalisk archeologicznych). Na nocleg można zatrzymać się w Wasilewie Szlacheckim lub Wirowie. Ostatni odcinek szlaku kończy się na 89. km, tuż za ujściem rzeki Nurzec. Po drodze mijamy Gródek i Granne. Trasa obfituje w liczne mielizny i wysepki, które łączą się w pokaźne ciągi. A na mecie czeka na nas miejsce biwakowe.

Zobacz: Bug - rejsy statkiem wycieczkowym

Kontakt: Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach, ul. Legionów Piłsudskiego 3, 17-300 Siemiatycze, tel. 85 656 65 00, 655 58 56

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto