Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podlascy samorządowcy spotkali się na XXVIII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Województwa Podlaskiego

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Województwa Podlaskiego otworzył przewodniczący Grzegorz Jakuć
XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Województwa Podlaskiego otworzył przewodniczący Grzegorz Jakuć Marta Chmielińska
W czwartek w Pilikach k. Bielska Podlaskiego rozpoczęło się XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Województwa Podlaskiego, na które przybyło kilkudziesięciu wójtów i burmistrzów z Podlasia. Samorządowcy dyskutowali przede wszystkim o wyzwaniach stojących przed gminami w najbliższym czasie. Te zadania to głównie problem obowiązków gmin dotyczących gospodarki wodno-ściekowej oraz rozwój e-usług w gminach. Ważnym tematem jest też możliwość pozyskania dofinansowania z funduszy europejskich.

Wszyscy zastanawiamy się nad tym, co będzie dalej i jak będzie wyglądało dalsze finansowanie inwestycji samorządowych. Rządowe programy, takie jak choćby Polski Ład, dla takich gmin jak moja były ogromnym wsparciem – mówi Jakub Wierzbicki, wójt gminy Perlejewo. – Wnioski były elastyczne jeśli chodzi o wydatkowanie środków, proste pod względem przygotowania rozliczenia i poziomy dofinansowania wystarczająco wysokie, żeby było nas stać na wkład własny. Zrobiliśmy w ostatnich latach bardzo dużo, ale potrzeby wciąż mamy i pytanie co będzie dalej.

Spotkanie w Pilikach samorządowcy wykorzystują na wymianę doświadczeń oraz poszerzanie wiedzy i omawianie przepisów.

Obowiązek kontroli gospodarki-wodno ściekowej, nowe zmiany dotyczące e-faktur i sprawy związane z zaawansowaniem naszych działań w e-usługi – wylicza Grzegorz Jakuć Przewodniczący Związku, wójt gminy Turośń Kościelna. – Zaprosiliśmy prelegentów, którzy nam wyjaśnią wiele zagadnień, bo suche przepisy niewiele nam wskazują.

Samorządowcy zwracali uwagę na problem dotyczący kontroli, które należy przeprowadzać u mieszkańców, aby sprawdzić czy nie dochodzi do nieprawidłowości przy oczyszczaniu zbiorników bezodpływowych ze ściekami.

My sprawdzamy czy ci, którzy mają szamba prawidłowo te szamba opróżniają – tłumaczy Grzegorz Jakuć. – Czy mają umowy z wykonawcami tej usługi i od tego zaczynamy. To jest ogromna dodatkowa praca, choć o konieczności podjęcia takich działań wiemy od lat, to nie było szczegółowych przepisów regulujących to zagadnienie, dopiero w tym roku nastąpiła nowelizacja ustawy, która określiła szczegółowo te zasady i w ciągu dwóch lat musimy dokonać kontroli wszystkich nieruchomości na terenie gminy.

Wójt gminy Czyże w powiecie hajnowskim zwraca uwagę na nowe wyzwania dotyczące e-usług.

Gmina Czyże zrealizowała już projekt „Elektroniczne usługi”, a od 1 stycznia nabierze on kolorytu. Wchodzą nowe rozwiązania, jak choćby e-doręczenia – opisuje wójt Jerzy Wasiluk. – To są te zagadnienia, które będą nas mocno intrygowały w najbliższym czasie. Spotkanie Związku Gmin Wiejskich to świetna okazja do tego, by rozmawiać o wszystkich aspektach funkcjonowania samorządu, to też świetna okazja do tego, by wymienić się spostrzeżeniami i to się dzieje! Rozmawiamy o tym także w kuluarach, w różnych konstelacjach i dyskutujemy o przyszłorocznych budżetach, o tym co nas czeka.

W XXVIII Zgromadzeniu Ogólnym Związku udział wzięli parlamentarzyści – senatorowie Anna Bogucka i Marek Komorowski, poseł Jacek Bogucki i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Spotkanie samorządowców jest dwudniowe i zakończy się w piątek przed południem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemiatycze.naszemiasto.pl Nasze Miasto