Wybierz region

Wybierz miasto

  Powozownia (wystawa stała)

  Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
  Kozłówka, ul. Kozłówka/3, +48 81 852 83 10

  Od 1.01.2016 do 31.12.2018

  • Brak informacji o cenie

  Od 2002 roku udostępniona jest ekspozycja poświęcona dawnym podrożom, na ktorej można zobaczyć historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku oraz rożnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie, szereg ciekawych przedmiotow podrożnych oraz ciekawostki z dziedziny sportu i turystyki. Zorganizowana została w pawilonie południowym znajdującym się naprzeciwko Galerii Sztuki Socrealistycznej. Ten historyczny, XVIII-wieczny budynek zespołu pałacowo-parkowego w Kozłowce, pełnił dawniej funkcję stajni koni cugowych; w jego wydzielonej części mieściła się także wozownia pałacowa Zamoyskich.

  Historyczne pojazdy, określane czasem mianem hipomobili, pochodzą z największej polskiej kolekcji konnych pojazdow zabytkowych zgromadzonej w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Wśrod nich można zobaczyć, m.in., podrożną karetę coupe z warszawskiej fabryki Filipa Loretza, efektowne lando, powozy spacerowe, popularnie zwane bryczkami, wśrod ktorych wyrożnia się Vitcoria wyprodukowana w fabryce Jozefa Golińskiego w Warszawie, oryginalna dwukołka motyl do powożenia jednym koniem oraz wygodne sanie i sanki. Grupę pojazdow użytkowych i gospodarczych reprezentuje wagonetta do przewozu ludzi i bagażu oraz mały wozek lubelski. Ekspozycja powozow uzupełniona jest licznymi, ciekawymi i oryginalnymi eksponatami, ktorych użyczyły Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Interesująco prezentują się zabytkowe latarnie powozowe, uprzęże parokonne oraz siodła cywilne i wojskowe, wśrod ktorych wyrożnia się siodło amazonki, przeznaczone wyłącznie dla pań. Wśrod licznych akcesoriow końskich uwagę przyciągają munsztuki, wędzidła, ogłowia, dzwonki janczarowe, strzemiona, czy ostrogi. Zobaczyć można rownież przedmioty podrożne, kufry, walizy, sakwojaże, pudła na kapelusze, podrożne sepet i samowar oraz zegary powozowe. Na wystawie pokazane zostały także zabytkowe rowery i bicykl. Całość uzupełniają przedstawienia hiszpańskiej szkoły jazdy konnej oraz trofea łowieckie.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  ZSRR, NRD, RPA... Czy wiesz, co to za miejsca? QUIZ